Jak vytvořit záznam římskokatolické plebánie či fary, která byla na nějakou dobu převzata evangelickými církvemi?¶
Stanovisko Kolegia (revidované):
V souladu s metodickým pokynem k archivnímu zpracování fondů typu „farní úřad“ č. 1/2019 se:
1. samostatný záznam pro plebánii vytváří pouze v případě, kdy tato korporace fakticky předcházela novodobé expozituře/lokálii či farnímu úřadu, ale v průběhu 15. až 17. století zanikla.
2. Pokud plebánie/farní úřad v průběhu raného novověku nezanikl, nýbrž existoval kontinuálně od středověku či raného novověku až do současnosti, vytváří se pro něj pouze jeden záznam, který zahrnuje i období, v němž byl eventuálně nahrazen evangelickou správou. Fáze původní středověké římskokatolické fary/plebánie, poté její převzetí evangelickou církví, a nakonec opětovná přeměna fary na římskokatolickou během pobělohorské protireformace se totiž považují za jednu korporaci. Tyto fáze se popisují v rámci jednoho záznamu a samostatné záznamy pro katolickou plebánii, evangelickou faru (či jiný evangelický orgán) a následnou pobělohorskou faru se v tomto případě nevytvářejí.
Analogicky to platí i pro záznamy římskokatolického děkanství, arciděkanství, probošství resp. proboštského úřadu (rozuměj Římskokatolická farnost – proboštství, například v Mělníku, Poděbradech, Litomyšli a Jindřichově Hradci) v české církevní provincii, a to i v případě že uvedené instituce nebyly jen po určitou dobu spravovány evangelickými duchovními, ale vznikly až v období kališnické duchovní správy (například kališnické arciděkanství Kutná Hora) a byly později římskokatolickou církví převzaty. V případě (arci)děkanských úřadů a probošství se neuvádí obecný doplněk "římskokatolický", neboť zde nehrozí záměna s jiným soudobým církevním úřadem/sborem – viz též přílohu č. 14.
//RM363// + //RM465//