Postup při vytváření rodinných vztahů u fyzických osob¶
Stanovisko Kolegia (revidované):
1. Řešení rodinných vztahů uvedených v bodě 7. pod písmeny a) až n) kapitoly 7.3.6 Základních pravidel je následující:
a) U hierarchických rodinných vztahů (předek/potomek) se vztahy vždy připojují pouze zdola nahoru, nikoli opačně. Opačný směr shora dolů si musí ošetřit až prezentační informační systém, který si zpětnou vazbu správně zinterpretuje. Pro vztahy shora dolů se v žádném případě nesmí používat vztah "další rodinné vztahy", neboť při pozdější interpretaci prezentačním informačním systémem by došlo ke zmatení či případné duplicitě. Například v záznamu vnuka se použije vztah "babička", ale u babičky se směrem k vnukovi nepoužije vztah "další rodinné vztahy". Rodinné vztahy, které je nutné popsat shora dolů, je samozřejmě možné uvést v prvku popisu "Životopis".
b) U rodinných vztahů na stejné úrovni (např. "bratr", "sestra") se použijí příslušné vztahy u všech relevantních záznamů.
2. Vztahy uvedené pod písmeny a), b), e) až n) nelze použít pro nevlastní příbuzné. Pro tyto osoby se používá vztah "o) další rodinné vztahy".
3. Vztahy uvedené pod písmeny g) až l) lze použít pouze pro bezprostředně předcházející generaci, tj. nikoli pro vlastní příbuzné s předponou "pra". Pro prababičku a pradědečka se používá vztah "p) jiný předek", pro ostatní příbuzné s předponou "pra" (např. prastrýc) se používá vztah "o) další rodinné vztahy".
//RM370//